Odliczenie VAT od samochodów osobowych. Co się zmieni?

Przedsiębiorcy wykorzystujący w swoich firmach samochody osobowe, już od stycznia 2014 roku będą mogli odliczać 50 proc. podatku VAT od ich zakupu oraz 50 proc. VAT od kosztów eksploatacyjnych. Takie zmiany szykuje Ministerstwo Finansów, które wystąpiło o zgodę do Komisji Europejskiej na zastosowanie nowych ograniczeń.

We wniosku Ministerstwa Finansów znalazł się zapis o tymczasowym wprowadzeniu zmian, na lata 2014-2018. Odliczenie podatku VAT ma wyglądać następująco:

– przy zakupie samochodu osobowego lub też przy leasingu przedsiębiorca będzie miał prawo do odliczenia 50 proc. kwoty podatku VAT, nie więcej niż 8 000 zł,

– przy zakupie paliwa oraz przy pozostałych wydatkach eksploatacyjnych takich jak: naprawa, zakup opon, części czy też niezbędnych płynów – będzie przysługiwać odliczenie 50 proc. wartości podatku VAT.

Obecnie rozliczenie VAT od zakupów dotyczących samochodów osobowych wygląda następująco:

– zakup oraz leasing samochodu osobowego – odliczenie w wysokości 60 proc. wartości VAT, jednak nie więcej niż 6 000 zł,

– wydatki eksploatacyjne, związane z bieżącym użytkowaniem pojazdu – 100 proc. podatku podlega odliczeniu,

– zakup paliwa – brak możliwości odliczenia.

Taki sposób rozliczania podatku VAT ma więc obowiązywać jedynie do końca 2013 roku.

Dla kogo będą korzystne zmiany w VAT

Brak możliwości odliczania podatku VAT od zakupu paliwa do samochodów osobowych jest bolączką wielu przedsiębiorców, tych którzy posiadają w firmach floty samochodowe a także firm taksówkarskich. Wielu przedsiębiorców korzystało do końca 2010 roku z możliwości odliczenia podatku VAT od samochodów z tzw. kratką. Dzięki kratce zamontowanej w tylnej części pojazdu, mógł on zostać uznany za ciężarowy. Od stycznia 2011 roku ustawodawcy nie dawali już takiej możliwości, ograniczając definicję samochodu ciężarowego.

Proponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany idą tylko po części na przeciw przedsiębiorcom, ponieważ zakładają kolejne ograniczenia. Z jednej strony dają możliwość odliczenia części podatku od zakupu paliwa, a z drugiej pozwalają na odliczenie jedynie 50 proc. VAT od pozostałych wydatków eksploatacyjnych. Dla posiadaczy starszych aut, narażonych na częstsze naprawy będzie to mniej korzystne.

Na zmianie skorzystają z pewnością firmy zajmujące się usługami przewozów osobowych. Dla nich bowiem zdecydowana większość kosztów związana jest z wydatkami na paliwo, przy których będą mieć częściowe prawo do odliczenia podatku VAT.

Comments are closed.