Sposób rozliczania wydatków na wymianę opon zależy od tego czy auto to jest środkiem trwałym firmy. W przypadku samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych, kosztem uzyskania przychodów są wydatki poniesione na zakup opon, ale tylko w granicach limitu wyznaczonego tzw. kilometrówką. Wymiana opon w służbowym aucie może być zaliczana do kosztów
Wydatki ponoszone na nabycie opon do samochodu będącego środkiem trwałym firmy są kosztem uzyskania przychodu, ponieważ auto jest wykorzystywane na cele prowadzonej działalności. Do kosztów podatkowych można zaliczyć również wydatek poniesiony na usługę wymiany opon w takich autach.
Sposób rozliczania wydatków na zakup opon letnich do takich pojazdów zależy od tego, czy opony zostają nabyte w momencie zakupu samochodu, czy też już w momencie używania tego auta (tj. po wprowadzeniu go do ewidencji środków trwałych).
Jeżeli firma nabywa samochód wraz z kompletem opon letnich, wartość tych opon powiększa wartość początkową samochodu, jako koszt związany z zakupem środka trwałego. Oznacza to, że w takich przypadkach wydatek poniesiony na zakup opon należy uwzględniać w kosztach uzyskania przychodów przez odpisy amortyzacyjne, naliczane od całej wartości początkowej samochodu.
Podobnie będzie, w sytuacji gdy wydatek na opony letnie zostanie poniesiony przed oddaniem samochodu do używania (czyli do dnia wpisania go do ewidencji środków trwałych). Również wtedy wartość takich opon powinna zwiększyć wartość początkową samochodu i zostać rozliczona w kosztach przez odpisy amortyzacyjne, dokonywane od całej wartości tego pojazdu.
Natomiast wydatek na zakup opon do samochodu, który jest już używany w firmie (wpisany został do ewidencji środków trwałych), można zaliczać bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów.
Comments are closed.